ورود به کاربری

تست هوش چندگانه گاردنر

هوش‌های چندگانه

برای مدت‌های مدید سطح هوش با معیار هوش عمومی (IQ) با گرایش ریاضی محاسبه می‌شد؛ ولی لزوما افراد باهوش ریاضی‌دان نیستند. در تست هوش گاردنر 8 نوع هوش سنجیده‌ می‌شود که یکی از آن‌ها هوش ریاضی است. مثلا اگر هوش کلامی یا موسیقیایی شما بالا باشد شما باهوش به حساب می‌آیید. می‌دانید شما در کدام یک از انواع هوش برتری دارید؟

شروع تست

تست هوش چندگانه گاردنر

هوش‌های چندگانه

برای مدت‌های مدید سطح هوش با معیار هوش عمومی (IQ) با گرایش ریاضی محاسبه می‌شد؛ ولی لزوما افراد باهوش ریاضی‌دان نیستند. در تست هوش گاردنر 8 نوع هوش سنجیده‌ می‌شود که یکی از آن‌ها هوش ریاضی است. مثلا اگر هوش کلامی یا موسیقیایی شما بالا باشد شما باهوش به حساب می‌آیید. می‌دانید شما در کدام یک از انواع هوش برتری دارید؟

مشخصات تست

80 سوال

رایگان

تفسیر دارد

15 دقیقه

ویژگی‌های تست

تست هوش چندگانه گاردنر به افراد کمک می‌کند که نمره خود را در هشت زمینه هوشی پیدا کنند و متناسب با آن برای رشته‌ی تحصیلی و کار و زندگی خود برنامه‌ریزی کنند.
تست هوش گاردنر، تستی همه‌جانبه است و به استعداد‌ها و شایستگی‌های مختلف افراد توجه دارد. بر این اساس می‌توانید برآوردی از جنبه‌های مختلف وجود خود به دست آورید و برای پرورش بهتر آن‌ها اقدام کنید.
هر فرد با همه‌ی هوش‌های هشت‌گانه به دنیا می‌آید و قابلیت‌های مزبور در وجودش نهفته است.
هر فرد با همه‌ی هوش‌های هشت‌گانه به دنیا می‌آید و قابلیت‌های مزبور در وجودش نهفته است. هر کدام از هوش‌ها می‌توانند "رشد و نمو" پیدا کنند، بنابراین قابل آموزش و تقویت هستند.

۸ هوش مورد سنجش در تست گاردنر

هوش زبانی - کلامی

هوش منطقی - ریاضی

هوش دیداری - فضایی

هوش بدنی - حرکتی

هوش برون فردی

هوش درون فردی

هوش موسیقیایی

هوش طبیعت‌گرا

سوالات متداول

  • هشت هوش مورد سنجش در تست هوش گاردنر کدامند؟

    هوش منطقی – ریاضی / هوش کلامی-زبانی / هوش بدنی – جنبشی / هوش درون فردی / هوش برون‌فردی / هوش طبیعت گرا / هوش موسیقیایی / هوش دیداری – فضایی

  • تفاوت نظریه هوش چندگانه با IQ در چیست؟

    IQ تنها یک جنبه از جنبه‌های آدمی را اندازه‌گیری می‌کند و باقی جنبه‌ها را نادیده می‌گیرد. اما نظریه هوش چندگانه توانست بر این محدودیت بزرگ غلبه کند و شناخت انسان و شخصیت و استعداد او را منوط به حل چند تست در یک زمینه خاص نکند.

  • تست هوش چندگانه در چه زمینه‌ای کاربرد دارد؟

    تست هوش چندگانه گاردنر به افراد کمک می‌کند که نمره خود را در هشت زمینه هوشی پیدا کنند و متناسب با آن برای رشته‌ی تحصیلی و کار و زندگی خود برنامه‌ریزی کنند.

تست هوش‌های چندگانه گاردنر

تست هوش چندگانه گاردنر برای ارزیابی و بررسی ابعاد مختلف شخصیت و استعداد‌های افراد در مراکز آموزشی و شغل‌یابی کاربردهای فراوانی یافته است و یکی از آزمون‌ها معتبر در این زمینه به حساب می‌آید.
هوارد گاردنر اولین بار نظریه هوش چندگانه خود را  در سال 1983  در کتاب Frames Of Mind (چهارچوب‌های ذهن) عرضه کرد که مورد توجه بسیاری از دانشمندان رشته‌های مختلف علوم اجتماعی واقع شد.

تفاوت نظریه هوش چندگانه با IQ

یکی از دلایلی که نظریه گاردنر مورد توجه قرار گرفت این بود که در روانشناسی سنتی، تنها یک هوش وجود داشته است که به آن هوش عمومی یا هوش ریاضی هم می‌گویند که با IQ شناخته می‌شود. این نوع هوش تنها یک جنبه از جنبه‌های آدمی را اندازه‌گیری می‌کرد و باقی جنبه‌ها را نادیده می‌گرفت. اما نظریه هوش چندگانه (Multiple Intelligences) توانست بر این محدودیت بزرگ غلبه کند و شناخت انسان و شخصیت و استعداد او را منوط به حل چند تست در یک زمینه خاص نکند. 
تست هوش چندگانه گاردنر چه چیزی را می سنجد؟
نظریه یا به عبارت بهتر مدل هوش چندگانه گاردنر به جای تکیه بر عدد بهره هوشی، توصیه می‌کند که ما در ارزیابی استعداد انسان‌ها به هوش‌های مختلف آن‌ها توجه کنیم. گاردنر استدلال کرد که افراد در جوامع بر اساس نقش‌هایی که به آن‌ها واگذار می‌شود، عملکردهای متفاوتی دارند و برای این که بتوانند از پس این نقش‌ها برآیند باید توانمندی‌ها و شایستگی‌های مختلفی داشته باشند. 
بر این اساس او حداقل هشت زمینه هوشی را مشخص کرد.  این هشت زمینه عبارتند از:

(Logical / Mathematical) هوش منطقی – ریاضی
(Verbal / Linguistic) هوش کلامی-زبانی 
(Visual / Spatial) هوش دیداری – فضایی
(Musical / Rhythmic)  هوش موسیقیایی 
(Bodily / Kinesthetic) هوش بدنی – جنبشی
(Intrapersonal) هوش درون فردی
(Interpersonal) هوش برون‌فردی
(Naturalistic) هوش طبیعت گرا

برای ارزیابی هوش چرا نباید تنها به هوش ریاضی توجه کنیم؟

به عبارتی گاردنر معتقد است که ما هنگام ارزیابی هوش و استعداد یک فرد نباید تنها به توانایی یا استعداد منطقی و ریاضی او توجه کنیم. 
شاید فردی در زمینه منطقی و ریاضی هوش بالایی نداشته باشد اما در زمینه ارتباطات اجتماعی و هوش برون‌فردی استعداد ویژه‌ای داشته باشد. یا شخص دیگر ممکن است از هوش کلامی و زبانی بالایی برخوردار باشد و بتواند نویسنده برجسته‌ای شود در حالی که اگر قرار بود تنها به نمره IQ او توجه می‌کردیم در رده انسان‌های کاملا معمولی قرار می‌گرفت.

گاردنر معتقد است که همه انسان‌ها تا حدودی از همه هوش‌ها برخوردار هستند اما درصد برخورداری آن‌ها با هم فرق می‌کند و این مقدار به عوامل ژنتیک و یا تجربه‌های محیطی بستگی دارد. او هوش را یک توانایی بالقوه زیست-روانی در انسان‌ها می‌داند که توسط تجربه‌های محیطی برانگیخته و فعال می‌شود و تلاش دارد که مشکلات و مسایل آن فرهنگ را حل کند.
گاردنر اعتقاد دارد که افراد می‌‏توانند به محرک‌های محیطی از راه‏‌های‏ گوناگون پاسخ دهند و هر فرد معمولی دارای حداقل توانمندی‏‌های بنیادی در هریک از انواع هوش است، اما هرکس در برخی هوش‌ها نسبت به دیگر هوش‌‏ها برجستگی بیش‏تری دارد؛ مثلاً یک نفر می‌‏تواند نویسنده ارزنده‌‏ای‏ باشد، زیرا از لحاظ هوش کلامی بسیار قوی است اما همین شخص به دلیل‏ ضعف در هوش فضایی ممکن است هنگام رانندگی در بزرگراه‌‏ها نتواند مسیر خود را به راحتی بیابد.

موفقیت‏ هر فرد در زندگی به چه بستگی دارد؟

موفقیت‏ هر فرد در زندگی به میزان توسعه‏ هوش یا هوش‏‌هایی بستگی دارد که برای‏ عملکرد موفق در فرهنگ وی مورد نیاز است.
 برای مثال، در فرهنگ غربی، هوش کلامی و ریاضی-منطقی دارای کاربرد فراوانی دارد و مدارس تمرکز ویژه‌ای روی این هوش‌ها دارند. 
به‏ این ترتیب، در هر فرهنگی هوش‌‏های مورد تأیید ابتدا توسط والدین و بعدها از طریق مدارس مورد حمایت و توسعه‏ بیش‏تر قرار می‏‌گیرند.  گاردنر معتقد است که این موضوع باعث بی‌توجهی به افرادی می‌شود که در سایر هوش‌ها نمرات بالا کسب می‌کنند.

تست هوش چندگانه گاردنر در چه زمینه ای کاربرد دارد؟

تست هوش چندگانه گاردنر به افراد کمک می‌کند که نمره خود را در هشت زمینه هوشی پیدا کنند و متناسب با آن برای رشته‌ی تحصیلی و کار و زندگی خود برنامه‌ریزی کنند. 
نکته مهم دیگر در نظریه گاردنر این است که این هوش‌ها در انسان به صورت ترکیبی عمل می‌کنند. یعنی این‌طور نیست که اگر کسی در هوش طبیعت‌گرا از نمره بالایی برخوردار بود در سایر زمینه نمی‌تواند از هوش بالایی برخوردار باشد. به همین دلیل کسی که همزمان در هوش موسیقیایی و هوش برون‌فردی نمرات بالایی کسب کند ممکن است رهبر ارکستری برجسته و یا مدیر مجموعه موسیقی بزرگی بشود.

نکته‌ جالب در مورد هوش‌های چندگانه گاردنر این است که با تمرین و ممارست می‌توان میزان هر یک از این هوش‌ها را افزایش داد.
 کارینسو برای راه‌کار‌های تقویت هر یک از این هوش‌ها مقاله جداگانه‌ای تدارک دیده است که در پاسخنامه تست‌هوش شما برای هر هوش، لینک مقاله تقویت آن نیز آمده است که می‌توانید آن‌ها را مطالعه نمایید.

لطفا موقع انجام تست گاردنر به موارد زیر دقت کنید:
1. اگر بین گزینه‌ها مردد هستید گزینه‌ای را انتخاب کنید که در گذشته بر مبنای آن عمل کرده‌اید.
2. لطفا در انتخاب گزینه‌ها به واقعیت آنچه که هستید توجه کنید نه آنچه که آرزو دارید باشید.
3. سعی کنید زیاد از گزینه (متوسط) استفاده نکنید.

شروع تست

به این تست چند ستاره می‌دهید؟ (امتیاز: 4.6 - رای: 104)

نظرات کاربران


مهسا محمدی پاسخ

سلام، نتیجه تست کاملا خوب و کارآمد هست، مطالبی را عنوان کرد که برخی از اونها را قبلا هم متوجه شده بودم و برخی رو نه، راهنمای خیلی خوبی هست، سپاسگزارم از کسانیکه این تست را در اختیار عموم قرار دادند، با آرزوی موفقیت برای همه

جوادمحمودی پاسخ

سلام آقا من چندتا تست انجام دادم این یکی زده تو خال

امین پاسخ

عالیه دمتون گرم

هورسا هنرور پاسخ

به نظر من که خیلی جالب بود

افروز شهریاری پاسخ

به به بسیار عالیییی

یلدا پاسخ

بسیار جالب و عالییی بود

لیلا حدادیان پاسخ

جالب بود

محسن توده رنجبر پاسخ

با سلام و احترام ؛ نزدیک به واقعیت بود چون من سه اصل اولی که در جواب دهی به سئوالات در ابتدای آزمون قید شده بود رعایت کردم و سعی کردم آرزو خودم را نگویم و واقع نگر باشم اکثر مشاغلی که به من پیشنهاد شده بود را انجام داده بودم و موفق بودم البته بنده سنم زیاد است

محمدرضا شرافتمندیاری پاسخ

بسیار عالی بود خیلی دقیقتر از آن چیزی بود که خودم فکر میکردم .

افسر شاهین پاسخ

عالی بود. سپاسگزارم

ناصرشریفی پاسخ

کاملا درست منطقی تشخیص داده شده منم ممنونم از این برنامه تست هوش. کمال تشکر دارم از سازنده این تست هوش.

سودابه حسین مقدم پاسخ

عالی بود

سیدعلی وفایی پاسخ

عالیه حرف نداره

مجید پاسخ

تا حدودی درست بود و جالب و سرگرم کننده

سامره قریشی پاسخ

عالی بود

مانی تیموری پاسخ

بسیار عالی

زهرا یاسی پاسخ

عالی و درست

مینا نیکسخن پاسخ

بطور یقین ۱۰۰ در۱۰۰  تمام نظرات در ارتباط با شخصیت و البته انواع هشت نوع هوش که ذکر شده بود، جوابها بنظر خودم صحیح بود تشکر.

اسما م پاسخ

عالی

حمیده پاسخ

عالی بود

هلن این پاسخ

درست میومد بنظرم. خوشم اومد

سعداله داریوشی پاسخ

سلام علیکم خدا قوت. عالی، کاربردی و مقرون به صحت می باشد.

فاطمه اسدی پاسخ

سلام ممنونم راضی هستم و صددرصد راهکارهی که پیشنهاد شد را عملی انجام خواهم داد‌‌‌‌‌‌‌‌. ‌‌

کارینسو

خانم اسدی گرامی، خوشحالیم که این تست مورد توجه و استفاده شما قرار گرفت. مطمئنن هرچقدر با با دانش بیشتر تصمیم بگیریم نتایج بهتری هم خواهیم گرفت.

مژکان پاسخ

خوب بود ممنون

کارینسو

خوشحالیم. موفق باشید.

فاطمه ابراهیمی پاسخ

خیلی خوب بود تمام نتیجه درست بود از نظر من

کارینسو

خوشحالیم که شما توانسته‌اید به شناخت بهتری از توانایی‌های خودتان برسید.

شروع تست (رایگان)

پاسخ به محمد‌رضا

ثبت اطلاعات فردی