افزایش مستمری و حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال 1401
۱۴۰۱/۰۲/۱۰ تاریخ انتشار

بروزرسانی در 9 مرداد 1401

افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی تأیید شد- 9 مرداد 1401

 

علی اکبر عیوضی عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران با اعلام این مطلب که روز چهارشنبه و پنجشنبه همراه با اعضای هیئت مدیره کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی با مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی و سرپرست وزارت کار به همراه معاونان وزارتخانه و سازمان دیداری داشتیم، اظهار کرد:

 • در جلسه قرار شد افزایش حقوق بازنشستگان و بحث چالشی اخیر مستمری بگیران سایر سطوح، عین قانون انجام شود و همه در برابر قانون باید تابع باشند.

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی سال 1401 چند درصد افزایش یافت؟

وی در پاسخ به این سوال که «منظور از عین قانون در جلسات مطرح شده چه بوده است؟»

 • جواب داد: منظور از قانون در زمینه افزایش حقوق بازنشستگان آن چیزی است که مجلس تأیید کرده و از طریق رئیس مجلس به دولت ابلاغ شده است. آنچه مجلس تأیید کرده است، مصوبه هیئت امنای تأمین اجتماعی به تبعیت از مصوبه شورای عالی کار است که ضامن افزایش 38 درصدی به علاوه 515 هزار تومان حقوق مستمری بازنشستگان سایر سطوح یا همان متوسط بگیران است.

عیوضی در پایان با بیان اینکه «قرار بوده است امروز زاهدی وفا، سرپرست وزارت کار، به طور رسمی‌تر از طریق رسانه‌ها این خبر را اعلام کند.» افزود:

 • ما نیز امیدوار هستیم که ایشان در اسرع وقت امروز خبر رسمی این لازم‌الاجرا بودن مصوبه مجلس و اجرای آن توسط دولت را اعلام کند.

احکام جدید از چه تاریخی صادر می‌شود

 • عیوضی بیان کرد که در جلسه به ما قول داده شده در همین مردادماه احکام حقوقی جدید بازنشستگان در پروفایل‌های آنها قرار داده شود.

بروزرسانی در 25 تیر 1401

افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان تا سقف 10میلیون تومان

 میرهاشم موسوی، رئیس سازمان تامین اجتماعی: 

 •  خدمات رایگان برای بازنشستگان 65 سال به بالا را در دستور کار قرار داده ایم.
 • در بیمه تکمیلی حدود 30 درصد از 65 هزار تومان را سازمان تامین اجتماعی تقبل کرده است، اما امسال رشد 70 درصدی را لحاظ خواهیم کرد.
 •  به دلیل بیماری کرونا حدود 2 سال سفر بازنشستگان به مشهد تعطیل شده بود، اما اکنون برای 100 هزار نفر بازنشسته برنامه سفر زیارتی را فراهم کردیم.
 • بر اساس ماده 96 و 111 قانون تا سقف 10 میلیون تومان تا 10 درصد حقوق بازنشستگان افزایش خواهد یافت.

بروزرسانی در 2 تیر 1401

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی سال 1401 تصویب شد

روز گذشته، 15 خرداد 1401، دولت افزایش مستمری‌ سال 1401 سازمان تامین اجتماعی را تصویب کرد. براساس این مصوبه حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی به سه صورت افزایش پیدا می‌کند.

 • دسته نخست، بازنشستگان حداقل‌بگیر هستند. دریافتی این گروه که بیش از نیمی از مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی را تشکیل می‌دهند، به میزان 57.4 درصد زیاد شد.
 • مبنای این افزایش، ماده 111 قانون تامین اجتماعی بود که در آن حداقل مزد ماهانه یک کارگر شاغل مبنای افزایش حداقل مستمری سازمان تامین اجتماعی است.

 

حداقل دریافتی بازنشستگان تامین اجتماعی برای سال 1401 به مبلغ 5.580.000 تومان در ماه رسید.

حقوق بازنشستگان در سه دسته جداگانه افزایش می‌یابد 

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

مصوبه هیات‌وزیران در مورد افزایش مستمری بازنشستگان و سایر گروه‌های مستمری‌بگیر از سازمان تأمین‌اجتماعی، افزایش سال‌جاری مستمری این گروه از بازنشستگان را در سه دسته جداگانه در نظر گرفته و به سازمان تأمین‌اجتماعی ابلاغ کرده است.

 1. در دسته اول، مستمری بازنشستگان حداقل‌بگیر، از افزایش 57.4 درصدی متأثر خواهد شد و تا رقم حداقل پنج میلیون و 580 هزار تومان ترمیم خواهد شد. 
 2. در دسته دوم، مستمری‌بگیرانی که مستمری ماهانه آنان بیش از حداقل دستمزد است و پس از اعمال افزایش ده درصدی سال جاری، مستمری آنان کمتر از رقم ده میلیون تومان خواهد بود، مبلغ ثابت 650 هزار تومان به‌عنوان کمک معیشتی، به مستمری آنان (تا سقف مجموع مستمری 10 میلیون تومان) افزوده می‌شود. 
 3. مستمری دسته سوم نیز که افرادی هستند که مبلغ مستمری ماهانه آنان بیش از ده میلیون تومان است، ده درصد افزایش خواهد یافت.

 

براساس مصوبه هیئت وزیران مقرر گردید:

 • در خصوص حداقل حقوق بازنشستگان، از کار افتادگان و مجموع مستمری بازماندگان سازمان تأمین‌اجتماعی که به موجب قوانینی از جمله مواد 96 و 111 قانون تأمین‌اجتماعی نباید از حداقل مزد کارگری کمتر باشد، با رعایت قوانین مربوط و لحاظ مصوبه شورای عالی کار، میزان دریافتی آنان معادل حداقل حقوق و دستمزد کارگران شاغل تعیین و با افزایش 57 ممیز 4 درصدی همراه خواهد بود، به نحوی که از 5 میلیون و 580 هزار تومان کمتر نباشد. در خصوص مستمری از کارافتادگان جزئی و سایر افرادی که مستمری آنان به نسبت سنوات پرداخت حق‌بیمه برقرار شده است به همان نسبت و مبتنی بر مصوبه فوق افزایش خواهد یافت.

افزایش 10 درصدی برای مشمولای که از حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بیشتر دریافت میکنند

 • با توجه به حکم قانون بودجه سال 1401 (مصوب مجلس شورای اسلامی) در خصوص صندوق‌های مختلف بازنشستگی (مبنی بر رشد 10 درصدی حقوق بازنشستگان) و در راستای هماهنگ سازی پرداخت حقوق در کلیه صندوق های بازنشستگی، برای این دسته از مشمولین که دارای دریافتی بیش از حداقل باشند، افزایش 10 درصدی اعمال می‌شود.
 • نیز به منظور کمک به معیشت مستمری بگیران بالاتر از حداقل، علاوه بر ده درصد مذکور، مبلغ 650 هزار تومان (تاسقف دریافتی ماهانه ده میلیون تومان) بصورت ماهانه پرداخت خواهد شد.