چرا یک تحلیل‌گر داده باید در مورد ساختار شکست پروژه اطلاعات داشته باشد؟
۱۴۰۰/۰۶/۲۲ تاریخ انتشار

خوشبختانه هم‌گرایی راه‌حل‌های مختلف در مقایسه با گذشته خیلی بیشتر شده است. به‌طوری که راه‌حلی که برای یک حوزه خاص استفاده می‌شود در حوزه‌های دیگر نیز کاربرد دارد. یکی از این زمینه‌ها ساختار شکست کار یا پروژه است که مدیران پروژه به شکل گسترده از آن استفاده می‌کنند. با این‌حال، تحلیل‌گران داده نیز با کمی تغییر در الگوها قادر به استفاده از آن هستند. 

ساختار شکست پروژه چیست؟

ساختار شکست پروژه راه‌حلی است که به تحلیل‌گران کسب‌وکار و مدیران پروژه کمک می‌کند تا پروژه را در زمان مقرر و مطابق با فعالیت‌هایی تعیین شده به سرانجام برسانند. این راه‌حل، پروژه را به گونه‌ای به عناصر کوچک‌تر تقسیم می‌کند که پروژه مدیریت‌پذیرتر، جمع‌پذیرتر و قابل اندازه‌گیری‌تر باشد. برای موفقیت در به سرانجام رساندن یک پروژه، ساختار شکست یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین ملزومایت است که اگر نادیده گرفت یا به اشتباه تدوین شود شکست پروژه را زیاد می‌کند. از wbs می‌توان برای برآورد هزینه‌ها، زمان و اجرای کار، بررسی پیشرفت پروژه و تقسیم مسئولیت‌ها استفاده کرد. wbs به میزان پیچیدگی پروژه نیز بستگی دارد. تحلیل‌گران می‌توانند از یک ساختار شبکه‌ای یا درختی به صورت گرافیکی برای نشان دادن روش تولید محصول یا خدمت و سایر وظایفی که یک سازمان یا شرکت انجام می‌دهد استفاده کنند. در اصطلاح شکست ساختار پروژه منظور از کارهایی که باید انجام شود، انجام و اتمام یک پروژه با بودجه و زمان مشخص است. 

کاربران ساختار شکست کار

در اجرای پروژه‌های بزرگ، علاوه بر کارکنان پروژه، عواملی چون سرمایه‌گذاران، تأمین‌کنندگان مالی، پیمانکاران، در بعضی موارد سازمان‌های دولتی و موسسات با دانش فناوری پیچیده، دخالت و مشارکت دارند که بیشتر از گذشته به اطلاعات چندگانه و متمرکز نیاز دارند. رعایت الزامات حاکمیتی و مقررات قانونی و مسوولیت نظارتی سازمان‌ها به اطلاعات و زبان مشترک نیاز دارند. فلسفه ایجاد کد برای هر یک از عملیات در WBS و متدولوژی آن، می‌تواند این نیاز اطلاعاتی کلیه مراجع و واحدها را مرتفع کند. در حقیقت در اجرای پروژه، ساختار شکست کار یک داده و زبان مشترک است و ابزاری برای برقراری ارتباط بین کاربران مختلف در پروژه است که کاربرد مؤثری دارد. در تأمین داده‌های مورد نیاز برای تدوین ساختار شکست کار، دو گروه شامل گروه عملیاتی پروژه و گروه‌های حاکمیتی و مسوول دخالت دارند. گروه‌های عملیاتی شامل، طراحی و مهندسی، ساخت و اجرا، مدیریت مالی، اداری و تأمین تجهیزات و گروه‌های حاکمیتی و مسوول مانند، کارفرما/صاحب‌کار، سازمانهای دولتی و پیمانکاران هستند. یک ساختار شکست کار خوب طراحی و تدوین شده، گروه‌های عملیاتی و مسوول را قادر می‌سازد که ارتباطات دقیق و منظمی با هم داشته باشند.

ملزومات اولیه برای تهیه ساختار شکست کار

برای تهیه یک ساختار شکست کار کامل و بدون نقص، داده‌ها و ملزومات اولیه باید گردآوری شود. این داده‌ها که در زمینه‌های مختلف قرار دارند به شرح زیر هستند: 

  • بودجه: نحوه و مقدار تأمین مالی و جریان نقدینگی (Cash Flow) سالیانه را مشخص می‌کند.
  • برآورد هزینه: میزان هزینه‌های پروژه را بر مبنای تأمین خدمات فنی و مهندسی، تأمین کالا و تجهیزات و هزینه‌های ساخت، اجرا و نصب و راه‌اندازی را تعیین می‌کند.
  • بهره‌وری: نرخ بهره‌وری مورد انتظار برای عوامل درگیر در اجرای پروژه عامل مهمی در تدوین ساختار شکست کار است.
  • زمان‌بندی: جدول و برنامه زمان‌بندی و ترتیب انجام فعالیت‌های پروژه از ابتدای کار تا خاتمه پروژه عامل مهمی در تعیین روش کار است.
  • منابع: برای اجرای پروژه از منابعی مانند سرمایه، ماشین‌آلات، تجهیزات، نیروی انسانی و مواد مصرفی استفاده می‌شود که اطلاعات آن‌ها برای تدوین ساختار شکست کار ضرورت دارد.

پس از آنکه کلیه داده‌های اولیه فراهم شد، در ادامه کارشناسانی که ساختار شکست کار را تنظیم می‌کنند، کلیه ردیف‌ها و رده‌های عملیاتی را تعریف و تدوین می‌کنند. این تعاریف علاوه بر آن‌که کلیه عوامل را قادر می‌سازد که حول یک شالوده مشترک اقدام و حرکت کنند، موجب ارتباط سه جانبه هزینه، زمان‌بندی و بهره‌وری بر محور ثابت و در نهایت باعث اندازه‌گیری مناسب پیشرفت کار و کنترل پروژه می‌شود. گردآوری مجموعه این‌گونه اطلاعات بر مبنای مشترک، در مورد قابل قیاس بودن عملیات انجام شده با خطوط مبنای معین، اطمینان ایجاد می‌کند. اطلاعات حاصل از گروه‌های مختلف، علاوه بر آن‌که در تهیه بودجه، زمان‌بندی و برآورد هزینه‌ها کاربرد دارد در تدوین خطوط مبنای برآورد هزینه و زمان‌بندی ساخت و اجرا مؤثر است؛ بنابراین ساختار شکست کار از مرحله شروع تا انتهای پروژه در برنامه‌ریزی، اجرا و کنترل و اصلاح استفاده می‌شود. ساختار شکست کار ابزاری است برای کلیه کاربران پروژه تا بر تأمین خدمات و تجهیزات، اجرا و اتمام موفقیت‌آمیز پروژه نظارت و کنترل داشته باشند.

ترکیب سامانه‌ها و کاربرد الگوی ساختار شکست پروژه 

عوامل و سیستم‌های اجرا و کنترل پروژه از قبیل، زمان‌بندی، برآورد، سنجش پیشرفت و عملکرد، نیروی انسانی، تأمین تجهیزات، پایش و کنترل هزینه‌ها و سایر نظام‌ها به اطلاعات نیازمند است. انتقال اطلاعات بین واحدهای مختلف پروژه و سایر سازمانهای مرتبط با پروژه، باید به صورت صحیح عملکرد داشته باشد تا اطلاعات لازم بین واحدها و سیستم‌های فرعی به موقع و دقیق انتقال یابد سیستم کنترل پروژه چه به صورت دستی و چه به صورت خودکار و ماشینی، به عنوان سیستم جمع‌آوری به موقع اطلاعات اجرایی و به جریان انداختن این نوع اطلاعات از طریق تنظیم گزارش‌های مختلف و ارائه پیش‌بینی‌ها به مدیر پروژه به مقدار زیادی به ساختار شکست کار مناسب و کاربردی نیاز دارد.

ساختار شکست پروژه چه مزایایی دارد؟

از مهم‌ترین مزایای فوق در حوزه تحلیل داده‌ها باید به برنامه‌ریزی و زمان‌بندی دقیق‌تر، تقسمی پروژه به بسته‌های مدیریت‌پذیر کاری، تخمین دقیق‌هر هزینه‌ها، اطمینان از توجه به تمامی مولفه‌ها، کمک به تحلیل‌گر یا مدیر پروژه در تخصیص منابع، مناسب برای طوفان فکری و بهبود انسجام تیمی اشاره کرد. 

به این مطلب چند ستاره می‌دهید؟(امتیاز: 4.5 - رای: 1)

ثبت نظر تعداد نظرات: 0 تعداد نظرات: 0
usersvg