مبلغ بیمه بیکاری در سال 1400 چقدر است؟
۱۴۰۰/۰۲/۰۵ تاریخ انتشار

افزایش بیمه بیکاری در سال 1400 

روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس، مصطفی هاشمی  :

حداقل مقرری بیکار شده‌ها از یک میلیون و 910 هزار و 427 تومان در سال گذشته به 2 میلیون و 755 هزار و 498 تومان در سال جاری افزایش پیدا کرده که مقایسه آن نشان از رشد 39 درصدی دارد.

وی با بیان این که افرادی که در سال جاری بیکار می‌شوند مقرری‌شان از مبلغ مذکور کمتر نخواهد بود، افزود: همچنین آن دسته از مقرری بگیران بیمه بیکاری که در سال‌های قبل از کار بیکار شده‌اند و همچنان در حال دریافت مقرری هستند و کمتر از این مبلغ مقرری دریافت کرده‌اند در فروردین ماه میزان مقرری آن‌ها ترمیم شده و با نرخ جدید به حسابشان واریز می‌شود.

تعدادی از افراد مقرری بیمه بیکاری فروردین خود را در دو مرحله دریافت کرده‌اند که در مرحله اول همان مبلغ سال قبل و در مرحله دوم مابه التفاوت سال جاری به حسابشان واریز شده است.

معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، با اشاره به این که در سال گذشته تعداد مقرری بگیران استان فارس در فروردین ماه به دلیل شیوع کرونا بالغ بر 70 هزار نفر بود گفت: با برگزاری کمیته‌های مختلف توسط استانداری و اداره کار، شاهد بازگشت بیکار شده‌ها به سر کارشان بودیم که به تبع آن از خیل عظیم بیکار شده‌ها به تدریج کاسته شد و درنهایت تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری به طور میانگین به ماهیانه 13 هزار و 400 نفر در سال گذشته رسید.

هاشمی خاطرنشان کرد: سال گذشته یک سال سخت برای همه از جمله سیاست گذاران، برنامه‌ریزان و مدیران استان بود و خوشبختانه علی رغم همه مشقت‌ها در سال گذشته با اقدامات انجام شده و سیاست‌های اجرایی مختلف نه تنها تعداد بیمه شدگان اصلی تامین اجتماعی کاهش پیدا نکرد بلکه شاهد افزایش تعداد بیمه شده‌ها نیز بودیم.

مقرری بیمه بیکاری بیمه‌شدگان مجرد و بیمه شدگان متاهل

 بیکار شدگان به دو دسته شامل بیمه‌شدگان مجرد و بیمه شدگان متاهل تقسیم می‌شوند که بر اساس آن:

  • کارگران مجرد دارای 6 ماه تا 24 ماه سابقه پرداخت بیمه به مدت 6 ماه مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می‌شوند.
  • متاهلین به مدت 12 ماه مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می‌شوند.
  •  افراد مجرد با سابقه پرداخت 25 ماه تا 120 ماه حق بیمه به مدت 12 ماه و متاهلین به مدت 18 ماه مشمول دریافت مقرری می‌شوند.
  • مدت زمان پرداخت مقرری بیمه بیکاری به کارگران با سابقه 121 ماه تا 180 ماه حق بیمه، 18 ماه و متاهلی 26 ماه می‌باشد.
  • میزان برخورداری افراد مجرد از مقرری بیمه بیکاری با 181 ماه تا 240 ماه حق بیمه 26 ماه و افراد متاهل 36 ماه می‌باشد.
  • افراد مجرد با پرداخت پرداخت حق‌بیمه 241 ماه به بالا، 36 ماه و متاهلین 50 ماه از دریافت مقرری بیمه بیکاری برخوردار خواهند شد.

معاون روابط کار اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس تاکید کرد:

تمام تلاش ما نگه داشتن افراد در مشاغلشان است و چنانچه چاره‌ای در این خصوص نباشد و تلاش‌ها به جایی نرسد، حمایت لازم از افراد بیکار شده در مدت بیکاریشان و تا زمان پیدا کردن مجدد شغل در چارچوب ماده 7 قانون صورت خواهد گرفت.

همچنین تلاش می‌شود در مدتی که افراد مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری هستند برای آن‌ها مشاغل جدید متناسب با مهارت‌شان با در نظر گرفتن مزایا برای کارفرمایان، مهیا شود تا بهترین بهره وری از نیروی کار با تجربه استان صورت گیرد.

به این مطلب چند ستاره می‌دهید؟(امتیاز: 4.9 - رای: 5)

ثبت نظر تعداد نظرات: 0 تعداد نظرات: 0
usersvg