چرا گواهینامه‌های فناوری اطلاعات مهم هستند؟
۱۳۹۹/۱۲/۲۳ تاریخ انتشار

 گواهینامه‌هایی که برای افراد جویای کار همانند چراغی در تاریکی هستند. روند استخدام افراد در سازمان‌ها و شرکت‌ها نسبت به سال‌های گذشته با تغییراتی همراه بوده است. مدیران استخدامی به‌جای آن‌که از شما درباره تک‌به‌تک مهارت‌ها سوال کرده یا درخواست کنند، فرمی چندصفحه‌ای را پر کنید که پرسش‌های متعددی در آن‌ها درج‌شده است، به‌سادگی از شما درباره گواهینامه‌های فناوری اطلاعات به‌ویژه در شغلی که مترصد دریافت آن‌ هستید، سوال می‌کنند. یک چنین رویکرد استخدامی پسندیده است، زیرا مدیران منابع انسانی همیشه نمی‌دانند فرد مقابل آن‌ها ممکن است چه مهارت‌هایی داشته باشد، اما زمانی که اعلام می‌دارید، من مدرک CCNA R&S یا مدرک VCDX-DTM را در حوزه مجازی‌سازی دارم، در حقیقت نیمی از مسیر استخدام شدن را پیموده‌اید.

گواهینامه‌های مختلف فناوری اطلاعات نشان می‌دهند کاندیدای یک شغل صلاحیت لازم را برای احراز آن شغل دارد، زیرا این فرد زمان و پول خود را برای بهبود مهارت‌های حرفه‌ای خاص سرمایه‌گذاری کرده و گنجینه‌ای ارزشمند برای یک سازمان به شمار می‌رود. باوجوداین، همه مدارک فناوری اطلاعات ارزش یکسانی ندارند و برخی از آن‌ها خاص‌منظوره است. مدارکی که ممکن است برخی از شرکت‌ها در زمان استخدام آن را از افراد درخواست کنند. سایت فوربس پژوهش جالبی در ارتباط با گواهینامه‌های فناوری اطلاعاتی که حقوق بالایی عاید متخصصان فناوری اطلاعات می‌کنند، انجام داده است. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد، مدارک مجازی‌سازی و محاسبات ابری به‌طور متوسط ​​ دستمزد 112،955 دلار در سال عاید متخصصان می‌کنند. یکپارچه‌سازی مبتنی بر ابر با استفاده از Azure Logic Apps، دوره +Cloud کامپتیا، مدارک مجازی‌سازی VMware و شرکت‌های برتر این حوزه نیز در رده‌های بعدی قرار دارند. گواهینامه‌های مرتبط با محصولات آمازون به‌طور میانگین حقوق بین 125،591 دلار تا 121،292 هزار دلار در سال را عاید متخصصان می‌کنند که بیش از 10 درصد بالاتر از سایر گواهینامه‌های فناوری اطلاعات است. البته ممکن است در حال حاضر مدارک آمازون جوابگوی نیازهای کاری کاربران ایرانی نباشد.

گواهینامه‌های مختلف فناوری اطلاعات

گواهینامه‌های حرفه‌ای مدیریت پروژه نیز جزو محبوب‌ترین مدارک فناوری اطلاعات در سال 2018 بودند که حقوق سالانه 114،473 دلار را عاید متخصصان کرده‌اند. آمارها نشان‌دهنده این است که گواهینامه‌های فناوری اطلاعات رشد عمده‌ای داشته‌اند و به نظر می‌رسد به یکی از فاکتورهای مهمی تبدیل شده‌اند که شانس افراد را در احراز مشاغل یا ترقی در موقعیت شغلی فعلی رقم می‌زنند. بااین‌حال، متخصصان فناوری اطلاعات تنها افرادی نیستند که به دنبال دریافت مدارک این‌چنینی هستند. توسعه‌دهندگان و مشاوران سازمان‌ها برای ایجاد اعتماد بین خود و مشتریانشان به دنبال اخذ این مدارک در حیطه کاری خود هستند.

 

متاسفانه، برخی از افراد بر این باورند که دوره‌ها و مدارک سطح پایه و ابتدایی فناوری اطلاعات ارزش چندانی ندارند و آن‌ها را نادیده می‌گیرند. اما این دیدگاه درست نیست. گواهینامه‌های سطح ابتدایی اولین گام شما برای ورود به مسیری هستند که شما را به سمت حقوق بسیار بالایی در حوزه فناوری اطلاعات هدایت می‌کنند. تقریبا همه شرکت‌ها در سراسر جهان دوره‌ها و مدارک CompTIA را نقطه شروع مناسبی برشمرده و به رسمیت شناخته‌اند. دوره‌های به‌ظاهر ساده و ابتدایی کامپیتا از مبانی کار با کامپیوترها گرفته تا امنیت شما را به سمت گواهینامه‌های سطح بالا سوق می‌دهند.

اواخر سال گذشته بود که فردی از من سوال کرد، به دنبال کسب چه گواهینامه‌ای باید باشم؟ شاید به ذهن شما هم‌چنین پرسشی خطور کند. پاسخ دادن به این پرسش چندان ساده نیست و نمی‌توان گفت کدام‌یک از گواهینامه‌های فناوری اطلاعات برای شما مناسب است، زیرا آنچه انتخاب می‌کنید به کار فعلی و اهداف شغلی آینده‌تان بستگی دارد. به‌طور مثال، جایگاه شغلی فعلی‌تان می‌تواند شما را به سمت تبدیل‌شدن به یک متخصص سیسکو هدایت کند. این سخن به معنای آن است که شما باید به دنبال مدارک CCNA و CCNP باشید. اما اگر یک پیشنهاد شغلی دارید که با مبحث مجازی‌سازی مراکز داده یا شبکه مرتبط است، دوره‌های VMware بهترین گزینه برای شما هستند. 

برای دریافت و مطالعه پرونده ویژه «نقشه راه دریافت گواهینامه‌هاى IT» که در ماهنامه شبکه منتشر شده است اینجا کلیک کنید.

به این مطلب چند ستاره می‌دهید؟(امتیاز: 4.5 - رای: 1)

ثبت نظر تعداد نظرات: 0 تعداد نظرات: 0
usersvg