5 شغلی که روبات‌ها بزودی تصاحب می‌کنند
۱۳۹۹/۱۲/۱۲ تاریخ انتشار

پژوهشگران دانشگاه آکسفورد تخمین زده‌‌اند در حدود 47 درصد از مشاغل ایالات متحده ممکن است در دو دهه آینده به طور کامل خودکارسازی خواهند شد.

مدیریت میانی

IT Manager - Career Rankings, Salary, Reviews and Advice | US News Best Jobs

اگر کار اصلی شما این است که یک عددی از درون یک سلول اکسل بردارید و آن‌را درون سلول دیگری قرار دهید و در ادامه برای آن توضیحی بنویسید که چگونه این عدد از مکانی به مکان دیگر وارد شده است، باید بدانید روبات‌ها در یک قدمی شما قرار دارند. اگر صاحب شغلی در صنعت هستید که دانش شما در ارتباط با آن شغل منحصر به فرد و خاص است، اما از طرفی در ارتباط با اعدادی است که به درون ماتریسی وارد می‌شوند باید بدانید روبات‌ها در اولین گام جایگزین شما خواهند شد.

فروشندگان کالا (آگهی فروش، لوازم و...)

روبات‌ها این توانایی را دارند در هر مرحله از فرآیند فروش کالاها هزینه‌ها را به شکل محسوسی کاهش دهند. به دنبال پیشنهاد از سوی فروشنده هستید، به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، به دنبال آن هستید تا روند سفارش یک کالا را به سرعت به پایان برسانید، در تمامی این مراحل روبات‌ها به سادگی قادر هستند به شما کمک کنند. در نتیجه این احتمال وجود دارد که مدیرعامل یا هئیت مدیره یک شرکت تصمیم بگیرند یک روبات را به جای شما استخدام کنند. در نتیجه شما از میدان خارج خواهید شد به دلیل این‌که در حال مبارزه با جاذبه هستید!

روزنامه‌نگاران، نویسندگان، گویندگان و گزارش‌نویسان

نوشتن کار دشواری است. اما گزارش‌نویسی کار دشواری نیست. ماشین‌ها می‌توانند یاد بگیرنند که داده‌ها را خوانده، الگوهای تصویری یا ویدویی را مطابقت داده یا هر نوع موضوع پژوهشی را تحلیل کرده و موجودیت با ارزشی را تحت عنوان یک گزارش خلق کنند. سامانه‌های تبدیل متن به گفتار با رویکرد نزدیک شدن به یک صدای واقع‌بینانه به سرعت به سمت تکامل به پیش می‌روند. این سامانه‌ها در آینده نزدیک به اندازه‌ای پیشرفت خواهند کرد که قادر خواهند بود گزارش‌های مالی را نوشته یا حتا اخبار روز را برای مخاطب بگویند.

حسابداران و دفترداران
به نظر می‌رسد مشاغل مرتبط با پردازش داده‌ها بیش از سایر مشاغل در معرض حذف شدن قرار دارند. به واسطه آن‌که یادگیری ماشینی این توانایی را دارد تا کار حسابرسی و دفترداری را حتا بهتر از نمونه انسانی انجام دهد. در حالی که الگوریتم یادگیری ماشینی  Robo-accounting در مراحل ابتدایی کار خود قرار دارد اما در همین آغاز کار به شکل شگفت‌انگیزی موفق شده است فعالیت‌هایی همچون بررسی میزان پرداختی‌ها و دریافتی‌ها را محاسبه کرده، موجودی‌ها را کنترل کرده و حتا فرآیندهای زمان‌بری که روزگاری برای انجام آن‌ها به نیروی انسانی نیاز بود را به خوبی مدیریت کند.

پزشکان

Doctor shares how patients are often misdiagnosed - Times of India

یکی از نتایج کاملا مثبت ورود روبات‌ها به مشاغل انسانی در ارتباط با صنعت پزشکی است. جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی سازمان ملل اعلام می‌دارد که در حال حاضر جمعیت جهان 7.3 میلیارد نفر است و انتظار می‌رود تا سال 2030 این رقم به 8.5 میلیارد نفر و تا سال 2050 به 9.7 میلیارد نفر و تا سال 2100 به 11.2 میلیارد نفر برسد. این گزارش به ما اعلام می‌دارد که در سال‌های آینده با کمبود پزشک روبرو خواهیم شد. اما خبر خوب این است که روبات‌ها می‌توانند به پزشکان حاذقی تبدیل شوند. سامانه شناختی آی‌بی‌ام که اولین بار در مرکز سرطان‌شناسی مموریال مورد استفاده گرفت و در حال حاضر در بیش از دوازده بیمارستان ایالات متحده مورد استفاده قرار می‌گیرد قادر است بهترین مشاوره‌ها و راهکارهای درمانی را در ارتباط با سرطان و حتا شناسایی سرطان پوست در مراحل اولیه ارائه کند. روبات‌ها قادر هستند در زمینه جراحی از جراحی‌های ظریف استخوان گرفته تا جراحی‌های چشم را به خوبی انجام دهند. این روند پیشرفت به شکل باورنکردنی در حال تکامل است.

مشاغل بسیار کمی وجود دارند که از ورود روبات‌ها در امان هستند

در دوره ریاست جمهوری اوباما گزارشی منتشر شد که پیش‌بینی‌های خطرناکی را در این زمینه ارائه کرده بود.(این گزارش از سایت کاخ سفید حذف شد!) این گزارش اعلام می‌داشت 83 درصد از کارگرانی که حقوق ساعتی آن‌ها 20 دلار یا کمتر از 20 دلار است تا پنج سال آینده شغل خود را به واسطه روبات‌ها از دست خواهند داد. نزدیک به 31 درصد از افرادی که حقوق آن‌ها 40 دلار در ساعت است در مکان بعدی این فهرست قرار دارند.

به این مطلب چند ستاره می‌دهید؟(امتیاز: 4.5 - رای: 1)

ثبت نظر تعداد نظرات: 0 تعداد نظرات: 0
usersvg