۹ رمز موفقیت خالق توییتر  (جک دروسی)
۱۳۹۹/۱۲/۰۶ تاریخ انتشار

شرکت‌های میلیارد دلاری جک دورسی موفق و پررونق هستند. اما دورسی هنوز هم از اتوبوس برای رفتن به سرکار استفاده می‌کند. هرکاری که دورسی انجام می‌دهد از کارهایی روزمره‌ صبحگاهی بدون تغییرش گرفته تا اصرار او به داشتن یک مدل موی جالب و همچنین عادات و نگرش‌‌های وی همگی ستون‌های اصلی موفقیت‌های پی در پی او هستند. اما ببینیم  از نظر جک دورسی، بنیانگذار توییتر و اسکوئر رمزهای موفقیت کارآفرینان در چیست:

1- با ایده آغاز کنید

دورسی می‌گوید تصور غلطی که وجود دارد این است که کارآفرینان موفق کاری می‌کنند که رئیس خودشان باشند، و بعد به دنبال ایده می‌گردند. به استدلال وی اغلب کسب و کارها زمانی موفق می‌شوند که بنیانگذاران آن‌ها معکوس عمل ‌کنند.

2- یک شرکت شفاف بسازید

در طول تمام جلساتی که در ادارات مرکزی اسکوئر برگزار می‌شود، برخی‌های یادداشت‌برداری می‌کنند و بعد این یادداشت‌ها را برای تمام کارمندان این شرکت می‌فرستند. دورسی می‌گوید:" این یادداشت‌ها اطلاعات همه را در یک سطح نگه می‌دارند، اما مزایای دیگری هم دارند. این که تمام دیدگاه‌ها و نظرات جدید و گوناگون را دریافت می‌کنیم و کاری می‌کنیم آدم‌ها به روش‌های مختلف فکر کنند و خلاقیت‌های بیشتری را در سازمان ایجاد نمایند. "

3- منتظر بمانید تا زمان آمدن ایده بزرگ فرا برسد

در ابتدا ایده توییتر در سال 2000 به ذهن دورسی رسید. اما ارسال پیام کوتاه هنوز کار بزرگی نبود. آمریکایی‌ها به طور متوسط تنها 35 متن در ماه ارسال می‌کردند. دورسی می‌گوید:" به سرعت فهمیدم ...هیچ کس دیگری دستگاه پست الکترونیکی موبایل ندارد، بنابراین این سیستم به نوعی بلااستفاده بود. در سال 2006 روزی که منتظرش بودم فرا رسید. آمریکایی‌ها هر ماه بیشتر از آن که تماس تلفنی بگیرند، پیام متنی ارسال می‌کردند." جک دورسی سرویس شبکه اجتماعی توییتر را در ماه مارس آغاز و در ژوئیه همان سال راه‌اندازی کرد. وقتش رسید، زمان مناسب بود و توییتر گل کرد.

4- مسیرهای شغلی همیشه مسیرهای مستقیمی نیستند

درست قبل از راه‌اندازی توییتر، دورسی در دانشکده طراحی مد، مشغول طراحی  لباس بود. کارهای معین و جدی همچون تصویرگری و ماساژ درمانی داشت.  پس چرا تصمیم گرفت به سراغ برنامه‌نویسی و کارآفرینی برود؟ وی می‌گوید:‌" آن‌ها ابزارهای مورد نیازم بودند تا آنچه را دلم می‌خواست، بسازم." او امیدوار است روزی شهردار نیویورک شود.

5- به روزمرگی اعتقاد داشته باشید

دورسی هر روز صبح‌اش را به یک شکل آغاز می‌کند: او صبح‌ها دو تخم‌مرغ آب‌پز با سس سویا و یک برش توت فرنگی می‌خورد. وی تمام هفته‌ی خود را با دقت برنامه‌ریزی می‌کند. دوشنبه روز مدیریت است. در شرکت اسکوئر یک جلسه فکری و عملی داریم و در توییتر یک جلسه کمیته عملیاتی. سه شنبه روز محصول، مهندسی و طراحی است. چهارشنبه روز بازاریابی، رشد و توسعه و ارتباطات است. پنجشنبه روز مشارکت و توسعه‌دهندگان است. جمعه هم روز مصاحبت و فرهنگ.

6- رسیدن به کمال از طریق سادگی

دورسی دوست دارد ایده‌های پیچیده را دریافت و بقایای مفهومی آن را حذف کند، بنابراین فقط می‌توانید روی چیزهای بسیار مهم تمرکز کنید. جک می‌تواند در یک کلمه هدف شرکت‌ها را عنوان کند. در مورد توییتر این کلمه ارتباط است و در مورد اسکوئر این کلمه تجارت.

7-  یادداشت‌ها را نگه دارید

همه تاریخ‌گذاری‌ها به دوره دبیرستان باز می‌گردد، مدت‌ها پیش از آن که دورسی شرکت‌هایش را بسازد، یادداشت‌های خود را نگه می‌داشت و حالا می‌گوید این بهترین کاری است که تا به حال در زندگی خود انجام داده است.

8- ارتباط و همکاری دو اصل کلیدی هستند

دورسی می‌گوید اگر دو بخش اداری دارید که با هم ارتباط  ندارند، یا دو نفر که نمی‌توانند با هم همراه باشند، این اختلاف نظر در محصولی که عرضه می‌کنید خودش را نشان می‌دهد و مشتریان شما این اختلاف‌نظر را می‌بینند. شما مشکلات شرکت‌تان را به میان مشتریان‌تان می‌برید، که کاری گستاخانه و خودخواهانه است. " ما از طراحی و مهندسی شرکت و سازمان به اندازه محصول و سرویسی که می‌سازیم، مطمئن هستیم."

9- از تعطیلات آخر هفته به خوبی استفاده کنید

برخی‌ها تصور می‌کنند که آخر هفته‌ها بهترین زمان برای انجام اضافه کاریست تا در کارها پیش بیافتند. اما بسیاری از افراد موفق عادت به انجام این کار ندارند. روزهای پایانی هفته روز بازتاب‌ها، بازخوردها، استراتژی و آماده شدن برای بقیه هفته است.

به این مطلب چند ستاره می‌دهید؟(امتیاز: 4.5 - رای: 1)

ثبت نظر تعداد نظرات: 0 تعداد نظرات: 0
usersvg